Facebook link

https://www.facebook.com/gezginyogini

2 Ekim 2014 Perşembe

Holi Festivali Nedir ? Vrindavan'da Holi


Holi Festivali'ni Hindistan'da hem de anavatanı Vrindavan'da kutlamak da varmış kaderimde, ne demişler kaderinizi çizmek sizin elinizde :)Holi Festivali artık dünyanın bir çok yerinde eğlence amaçlı kutlanan renklerin festivali ama işin özünde bu eğlenceli festival Hindu'ların bir dini bayramı. Holaka veya Phagwa da denen bu festival Hindu aylarından Phalguna'nın dolunay zamanından hemen sonra kutlanıyor. ( mart ayının başlarına denk geliyor ). Bu festivalde bahar kutlanır. Kışın kasvetli havasından kurtulmak için renklerle eğlenilir ve baharın getirdiği canlılığın herkesin yüzüne yansıması sağlanır. İnsanlar birbirlerine pudra ya da sıvı boyalar atarak eğlenirler, dans ederler , şarkılar söylerler. Holi kutlamaları bir önceki akşam yakılan ateş ile başlar, ateşin etrafında şarkılar söylenir danslar edilir.

Holi'nin tarihiyle ilgili birkaç mitolojik hikayeye rastlanır:

Bir efsaneye göre Holi kelimesinin şeytan kral Hiranyakashipu'nun kötü ruhlu kardeşi Holika'nın isminden geldiği söylenir. Hiranyakashipu Tanrı olduğunu iddia etmektedir ve herkesin ona ibadet etmesini istemektedir. Fakat öz oğlu Prahlada buna karşı çıkar. Prahlada Tanrı Vishnu’nun adanmışlarındandır ve ona ibadet etmektedir. Hiranyakashipu oğlunu türlü zalimliklerle cezalandırmak ister fakat bunların hiçbiri Prahlada’yı etkilemez, o yine doğru bildiği yoldadır. Sonunda Holika- Prahlada’nın şeytan halası- onu kendisiyle birlikte ateşin üzerine oturmak için kandırır. Holika onun ateşte yanmasını engelleyecek bir pelerin giyer fakat Prahlada’nın bundan haberi yoktur.Ateş gürlemeye başladığında pelerin Holika’dan kayar ve Prahlada’yı örter, Holika yanar ve Prahlada sağ kalır. Vishnu belirir ve Hiranyakashipu’yu öldürür. Daha sonraki yıllarda iyiliğin kötülüğü yenmesinin sembolü olarak bu şenlik ateşi yakılarak Holi kutlanır.


Bu efsanede Vishnu Aslan Avatar olarak beliriyor. Neden böyle belirdiği de başka bir yazının konusu olabilir...


Başka efsane de Hindu tanrılarından Lord Shiva ile ilgili. Shiva meditatif doğası ile bilinir, saatlerce derin meditasyonda kalır. Aşkın Tanrısı Madana Shiva’nın azmini test etmek ister ve güzel bir nymph olarak ona belirir. Fakat Shiva Madana’yı tanır ve çok sinirlenir, üçüncü gözünden bir ateş fırlatır ve onu küle çevirir. Holi şenlik ateşinin temeli olarak bu efsaneyi anlatanlar da vardır.Holi festivali ayrıca Lord Krishna ve Radha’nın aşkıyla bağlantılı olarak da anılır. Efsaneye göre genç Krishna annesi Yashoda’ya Radha’nın ten renginin açık olmasına rağmen neden kendisinin koyu tenli olduğundan yakınmaktadır.Yashoda ana Krishna’ya Radha’nın yüzüne boyalar sürmesinin ve onun teninin renginin de nasıl değiştiğini görmesini önerir. Radha ve Krishna arasında oynanan bu renk oyunu daha sonra holi festivali olarak kutlanmaya başlanır. Özellikle Krishna’nın belirdiği  şehirler olan Vrindavan ve Mathura’da Krishna adanmışları ona olan sevgilerini göstermek amacıyla bu festivali kutlamaktadır.Holi festivalini Vrindavan'da kutlama şansına sahip oldum, bazı kareleri sizlerle paylaşmak isterim.Bu güzellik de boya satma derdinde...

"Çek bakalım bi fotoğrafımızı bizim de"


İnecikler sessizce kafalarını uzatıyorlar boyansınlar diye...

Deli her yerde deli :)


Böyle çete halinde geziyorlar...

                                        Yakalanırsanız bu hale geliyorsunuz :)

Yamuna nehri çevresi insan yığını...


Gurular da holi oynar:)


Yepyeni Gopi elbisemi rengarenk yapmış da olsalar kimseye kızdım mı? Tabi ki hayır :)
Tüm renklerin güzelliği sizinle olsun, hayatınız rengarenk, mutluluk dolu, sevgi dolu, aşk dolu, huzur dolu olsun!!!Hiç yorum yok:

Yorum Gönder